Nowe oblicze Has Powerów: jak wystartować z nowym warsztatem

4 min read

HR
None

Rok wdrożenia nowych technologii, w tym React Native i tradycja STX Next Has Power - co może oznaczać taka mieszanka? Zgadza się, React Native Has Power!

Do STX-owego cyklu darmowych warsztatów organizowanych od kilku lat w każdym z oddziałów właśnie dołączył długo oczekiwany event dedykowany dla programistów React, chcących sprawdzić jak działa React Native w praktyce.

Mimo kilkuletniej historii związanej z serią warsztatów Has Power, wystartowanie z zupełnie nowym tematem wiąże się z ogromem pracy naszych specjalistów React Native oraz zespołu Rekrutacji i Employer Brandingu. W przedostatnią sobotę października odbyła się pierwsza edycja RN Has Power w poznańskim biurze.

Dzisiaj podzielimy się z Wami zdobytą wiedzą, kilkuletnim doświadczeniem w organizacji warsztatów i naszymi błędami, które (mamy nadzieję :)) uwzględnimy przy kolejnych edycjach. Jak wystartować z nowym warsztatem? Zapraszamy do lektury!


Nic nie dzieje się samo z siebie

Rok 2018 jest rokiem nowych technologii w STX Next pod kątem technologicznego ekosystemu, który uzupełnia nasze Python-owe “serce”. W szeregi stacków technologicznych wszedł między innymi React Native.

Wdrożenie nowych technologii wnosi do organizacji nową wiedzę, którą tradycyjnie w STX-ie lubimy się dzielić. Nie poprzestaliśmy na wewnętrznych inicjatywach, takich jak hackathony, konferencje czy bezpośredni udział w projektach. Kolejnym krokiem były zewnętrzne eventy z udziałem naszych specjalistów React Native.

Pierwsze STX-owe React Navite Has Power zostały zainaugurowane w październiku przez Roberta Kulińskiego i Kamila Rykowskiego - specjalistów z poznańskiego i gdańskiego oddziału.

W najbliższą sobotę, 17 listopada, chłopaki poprowadzą druga edycję RN Has Power w gdańskim oddziale STX Next. Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana udziałem, śmiało aplikuj!

Co chcemy osiągnąć?

Kilkuletni cykl darmowych eventów z serii Has Power zawsze miał jeden i ten sam cel - dzielenie się wiedzą! Przekazywanie wiedzy pomaga uczyć się i rozumieć rzeczy w inny sposób, ma także pozytywny wpływ na  rozwijanie umiejętności mentorskich i nabieranie wprawy w wystąpieniach publicznych. Dzielenie się wiedzą nie boli i sprawia niesamowitą frajdę, kiedy widzisz zadowolonych i dziękujących uczestników eventu.

Plan, agenda, timing

Żaden z projektów, mały czy duży, nie obejdzie się bez planowania. Jeśli jesteś częścią zespołu Rekrutacji i EB - skonsultuj z prelegentami agendę warsztatów, zagadnienia techniczne, deadliny i wymagania techniczne warunkujące uczestnictwo w warsztatach.

Facebook, Linkedin, Blog - promocja

Wyjście na rynek IT z tematyką, z którą firma (jeszcze) nie jest kojarzona, jest, wbrew wszechobecnej popularności kursów programowania, niełatwym zadaniem. Przebicie się przez ogromną ilość dostępnych kursów również nie ułatwia wystartowania z nowym eventem. Trzeba spróbować innych kanałów promocji i dotarcia do potencjalnie zainteresowanych uczestników.

W naszym przypadku najbardziej sprawdziła się płatna kampania wydarzenia na Facebooku, zajawka o warsztatach na blogu i LinkedIn oraz promocja wydarzenia wśród STX-owiczów.

Praca bez wyzwań byłaby nudna

Eventy Has Power organizujemy już kilka lat, ale za każdym razem mierzymy się z tym samym wyzwaniem: wybrać ze wszystkich zgłoszeń osoby, które zaprosimy na spotkanie (rekordową ilość zgłoszeń otrzymaliśmy przy wrocławskim Python Has Power basic - było ich aż 140!).

Aby ułatwić sobie to zadanie, w formularzu zgłoszeniowym umieszczamy dodatkowe pytania sprawdzające motywację oraz zadania weryfikujące poziom znajomości konkretnego zagadnienia lub obszaru.

Zaplanuj komunikację

Szczegółowa agenda oraz godziny, terminy zgłoszeń i zamknięcia zapisów, podziękowanie za aplikację i decyzja w sprawie uczestnictwa - właściwa komunikacja przed warsztatami jest bardzo istotna.

Unikniemy tym samym dodatkowych i powtarzających się wiadomości od zainteresowanych oraz zbudujemy pozytywny wizerunek o firmie, a przede wszystkie o sobie, jako osobie/osobach odpowiedzialnych za organizację warsztatów.

Zbierz feedback

Organizacja i planowanie projektu zawsze wiążę się z ryzykiem, że coś może pójść nie po naszej myśli. Warto uczyć się na błędach, ale warto też powtarzać i usprawniać to, co się sprawdziło. W jaki sposób możemy te obszary zidentyfikować? Poproś o feedback, dzięki któremu z pewnością szybko zidentyfikujesz co poszło sprawnie, a co można zmienić przy kolejnych wydarzeniach.

Powodzenia!

 

Author

Oleksandra Chernyak

Recruitment & Employer Branding Specialist

Author

Olga Dysput

Recruitment & Employer Branding Specialist

More articles about HR