Nauka ma różne oblicza: meetupy Pythonowe

4 min read

HR
None

Jak wiemy nauka ma różne oblicza. A nauka programowania, ze względu na swoją obecną popularność i zapotrzebowanie na rynku, ma ich z każdym dniem więcej i więcej. 

Chyba nikt nie będzie zaprzeczał, że nauka programowania połączona z networkingiem, przekąskami i dużą dawką wiedzy w postaci krótkich, ale konkretnych prelekcji, nie jest dobrym pomysłem. 

Jeśli jeszcze nigdy nie mieliście okazji uczestniczyć w meetup-ach, to dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które, mamy nadzieję, przekonają Was, że warto zaprzyjaźnić się z lokalną Python-ową społecznością. Wybraliśmy dla Was te najbardziej godne uwagi.


Dla Juniora i dla Seniora 

Społeczności Pythonowe to nie tylko zaawansowane, seniorskie tematy. 

Praca w roli programisty, testera czy architekta nie zamyka się na tematach Pythonowych, a wychodzi daleko poza i sięga współpracy w zespole, skutecznego kontaktu z klientem, podejścia do pracy nad konkretnym produktem oraz sposobu dostarczania kolejnych elementów projektu. 

Cykl pilskich spotkań MeetTech pokazał, że meetup, skierowany zarówno do osób pracujących w IT, jak i osób pasjonujących się programowaniem oraz chcących rozbudować swoją jeszcze początkującą wiedzę, ma sens. 

IMG_2435-19.jpg

Ta inicjatywa spotkań IT z udziałem Darka Kadzbana oraz Anety Grzymskiej i Łukasza Orłowskiego z naszego pilskiego STX-a zahacza o szerokie spektrum tematów między innymi  'Jak zarabiać na testowaniu', 'Nonviolent Communication', 'SEO, czyli sztuka optymailzacji witryn dla wyszukiwarek', 'Przykłady wykorzystania języków programowania w automatyce i robotyce przemysłowej', 'Elastic - nierelacyjna oraz skalowalna baza danych'. A to tylko nieliczne z wielu ciekawych tematów.

PyCon, PyData, EuroPython ...

… to są jedne z najbardziej znanych konferencji Pythonowych w Polsce, Europie i na świecie. Na lokalnych spotkaniach programistycznych nie raz spotkasz podobny poziom prelekcji, wiedzy, a nawet … tych samych prelegentów. 

IMG_4820.JPG

Co dwa miesiące poznański STX Next gości w swoim biurze lokalną społeczność Pythonistów - PyRę. Na poznańskim meetupie często możecie spotkać prelegentów najbardziej znanych konferencji Pythonowych w Polsce i na świecie, takich jak PyCon, PyData czy Europython. Jest zatem spora szansa na wysłuchanie ciekawej prelekcji w rodzimym Poznaniu bez konieczności wyjeżdżania na odległe konferencje.

Live coding 

Kolejnym plusem dla osób zaczynających swoją przygodę z programowaniem jest live coding, który stanowi częste uzupełnienie prelekcji meetup-owych. Mimo że live coding wymaga bardziej zaawansowanego poziomu kompetencji i jest pewną formą improwizacji, to jest to jednocześnie szansa na poznanie praktycznych przykładów i obserwacja jak kodują doświadczeni deweloperzy.

Networking

Meetupy są organizowane nie tylko w biurach firm technologicznych. Praktykowane są też wyjścia na miasto, do pubu, restauracji lub nawiązanie współpracy z przestrzenią coworkingową, jak miało to miejsce w przypadku majowego spotkania łódzkiej społeczności pythonistów - PUG.

Organizatorzy meetupów starają się coraz bardziej rozszerzać lokalną społeczność zapraszając na swoje wydarzenia specjalistów z innych polskich miast. Na jednym ze spotkań gdańskiej PyGdy gościliśmy dwóch doświadczonych Pythonistów z łódzkiego STX-a, którzy przywieźli nad polskie morze jakże trafny temat asystenta (rozwiązanie oparte o platformę Raspberry Pi) do nalewania drinków. 

20190530_183519.jpg

Z kolei ostatnie spotkanie łódzkiej grupy Pythonistów minęło w towarzystwie naszego gdańskiego superbohatera, który opowiedział o współbieżnym programowaniu w Pythonie.

Nie samym Pythonem żyjemy

Poza licznymi społecznościami Pythonistów, jakie staramy się wspierać, organizować i prowadzić w swoich miastach, stawiamy również na meetup-y, które zahaczają o inne istotne dla nas obszary. 

Dobrym przykładem jest meetup Agile Open Space w Poznaniu, który współtworzymy razem z Dominiką Ciszewską i Wiktorem Bakalarskim. Jest to dość intensywna dawka wiedzy o zwinności, którą zapewniamy dla uczestników co 3 miesiące. Poznański Agile meetup różni się nie tylko częstotliwością, a również formą, m.in jest prowadzony w formule Open Space, która pozwala w określonym czasie omówić szereg zgłoszonych przez uczestników zagadnień. 

47169752_220051915552885_5105022549209645056_n.jpg

Pilskie królestwo drukarek 3D, łódzkie PyLadies czy wrocławskie Django Girls i grill.js - tematycznych meetupów w polskich miastach z pewnością nie brakuje. Jeśli tylko macie ochotę się uczyć, musicie jedynie wybrać ten, który odbywa się w Waszym mieście. 

Meetupy to nie wszystko

Jeśli wolicie od czasu do czasu przysiąść do programistycznej lektury w domowym zaciszu, to bardzo gorąco polecamy magazyn Programista, który znajdziecie online oraz w salonach Empik. Pod kątem Pythonowych tematów szczególnie polecamy czerwcowy numer, w którym nasz kolega, Sebastian Buczyński, zmierzył się z tematem Adnotacji typów w Pythonie.

64223641_1394636440676648_654496403946471424_n.jpg

Już niebawem widzimy się na kolejnych meetupach, a w międzyczasie nie zapominajcie sprawdzać nadchodzących wydarzeń na stronie meetup.com lub naszym profilu Facebook

Wrocław, Gdańsk, Piła, Łódź i Poznań - serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania tematyczne! 

 

Author

STX Next

Python Powerhouse

More articles about HR