Drukarki 3D w STX-ie: jak to się zaczęło?

3 min read

HR
None

Technologia ta wcale nie jest nowa. Zaczęto ją stosować w połowie lat 80-tych do tworzenia różnego rodzaju prototypów z plastiku.

Do czego możemy ją zastosować dzisiaj? Za jej pomocą możemy stworzyć kostki LEGO, naczynia, dodatkowe narzędzia lub brakujące elementy do naprawy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale co jest najbardziej zadziwiające - można jej użyć nawet do ‘drukowania’ tkanek, organów ludzkich czy usuwania blizn -  dzisiaj mowa o Drukarkach 3D!


Jak to się zaczęło?

Czy wiecie, że przy użyciu technologii druku 3D w Szanghaju zostało wydrukowane osiedle? Na pewno wie o tym Paweł Kucmus - Fullstack Developer, którego śmiało możemy nazwać ojcem założycielem klubu pasjonatów technologii druku 3D w pilskim oddziale STX Next.

48374471_2243987242530270_2797640889436995584_n.jpg

Wszystko zaczęło się od Pawła i jego dzieła - samodzielnie złożonej drukarki 3D!

Do tej pory Pawłowi udało się złożyć aż 6 drukarek, a do jego klubu pasjonatów druku 3D dołączyło 5 osób z pilskiego oddziału. Paweł dzielnie wspiera kolegów i doradza w kwestiach elementów składowych, materiałów oraz najlepszych sposobów na różnego rodzaju wydruki.

“Paweł codziennie opowiadał co udało mu się zrobić przy drukarce: jaką część dołączył i co musi jeszcze kupić, aby ją dokończyć. Opowiadał, pokazywał i tym oto sposobem kilku innych pracowników tak mocno podłapało temat, że zaczęli sami składać swoje drukarki” - opowiada Aneta Grzymska, rekruterka z pilskiego STX-a.

Targi Drukarek 3D w Pile

47388815_197776631157914_4817807473261936640_n.jpg

W pierwszą grudniową sobotę odbyły się pierwsze w historii Targi Drukarek 3D w Pile. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia był oczywiście nasz pilski kolega i propagator idei druku 3D - Paweł.

Przy wsparciu STX-a i ogromnym zaangażowaniu Pawła udało się zorganizować spotkanie kilkunastu właścicieli drukarek i zachęcić ich do pochwalenia się swoim sprzętem, a przede wszystkim - swoją pasją. Największym zaskoczeniem było zainteresowanie publiczności - niezależnie od wieku, właściciele drukarek otrzymywali masę pytań o tym, jak to działa, w jaki sposób drukuje i jakich materiałów można używać.

47379676_342318126561075_7433156150926770176_n.jpg

Dla najbardziej aktywnych obserwatorów właścicieli drukarek przygotowali upominki, które oczywiście wydrukowali na swoich drukarkach :)

Po pierwszej edycji Targów wiemy, że na pewno będą kolejne! Widzimy potencjał i jednocześnie chcemy rozpowszechniać wiedzę wśród Pilan, aby z czasem stworzyć miejsce do spotkań, wymiany doświadczeń i podzielenia się swoją pasją z innymi.  

Drukarki 3D w innych biurach

Mimo dzielących nas setek kilometrów, pasja do tej technologii zadomowiła się również w innych oddziałach i tym samym powiększyła STX-ową kolekcję drukarek.

We wrocławskim STX-ie sprzętem zaopiekowało się dwóch Pawłów, którzy zorganizowali #5 Craftowy Czwartek i opowiedzieli kolegom i koleżankom jak działa nowy obywatel wrocławskiego biura. 

IMG_0094.JPG

Z kolei w Gdańsku, z inicjatywy Łukasza Ćwiklińskiego, powstała instrukcja korzystania z drukarki, aby każdy mógł samodzielnie spróbować swoich sił w tym obszarze. Łukasz chętnie służy pomocą, gdy instrukcja okazuje się niewystarczająca. W Gdańsku odbył się też konkurs na najciekawszy wydruk 3D, który został nagrodzony … wydrukowanym trofeum :)

Nie zwalniamy tempa - szkolimy się, uczymy się i drukujemy dalej!


Kolejne wydruki się tworzą, a po więcej szczegółów i zdjęć zapraszamy na nasz profil FB 👉 www.facebook.com/StxNext/ 

 

Author

Oleksandra Chernyak

Recruitment & Employer Branding Specialist

Author

Aneta Grzymska

Recruitment & Employer Branding Specialist

More articles about HR