Jak dostać pierwszą pracę jako programista

Masz silne postanowienie rozpoczęcia pracy w IT, głowę pełną pomysłów, ale puste CV? Nie przejmuj się, nie tylko Ty masz taki problem! Jako HR-owiec często spotykam się z absolwentami wyższych uczelni, kursów nauki programowania czy też humanistami, którzy jeszcze nie wiedzą jak, ale chcą się przebranżowić i zdobyć pracę jako programista. To, co często łączy tych wszystkich ludzi, to duże problemy w znalezieniu pierwszej pracy w IT. Co zatem zrobić?


Nauka, nauka… i nauka!

Swego czasu, przygotowując się do wystąpienia w jednej ze szkół nauki programowania, postanowiłam  na naszym firmowym forum zapytać o garść rad dla początkujących programistów. Otrzymałam wiele odpowiedzi od pracowników z bardzo różnym stażem pracy, a w każdej nadesłanej wiadomości pojawiało się to samo słowo: nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Nauka w karierze programisty nigdy się nie kończy, a na początkowym etapie jest jej najwięcej. O tym jak się uczyć, pisałam w artykule: Politechnika? Niekoniecznie! Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Co istotne, o ile można dostać się na praktyki czy staż bez żadnego doświadczenia, o tyle nikt nie przyjmie “na przyuczenie” osoby zupełnie niezorientowanej w teorii.


Buduj repozytorium

Jeśli masz już podstawy teoretyczne, czas na odrobinę praktyki. Gdy rozmawiam z początkującymi programistami, często mówią oni, że znalezienie praktyk, stażu czy pierwszej pracy jest – wręcz –  niemożliwe, bo nawet od praktykantów wymaga się doświadczenia.

Warto wobec tego zdobywać pierwsze programistyczne szlify na własną rękę i zacząć budować swoje portfolio poprzez rozbudowywanie repozytorium (np. GitHub). Oczywiście, można w nim umieszczać kod, który powstał w wyniku tutoriali, ale zdecydowanie większą wartość małą własne, autorskie projekty choćby małego kalibru. Nikt od początkującego programisty nie wymaga napisania zaawansowanego CRM – rekruterzy z pewnością docenią działające drobne aplikacje, blogi czy strony internetowe. To, co się liczy to inicjatywa i (w miarę) czysty kod. Rozbudowa internetowego repozytorium to również nabywanie swego rodzaju doświadczenia!


Zdobądź pierwsze zlecenia

Oprócz tworzenia własnych ćwiczeniowych projektów, warto rozejrzeć się za klientami, dzięki którym można zdobyć pierwsze komercyjne doświadczenie (tak często wymagane w wielu ofertach pracy). Istnieją portale internetowe (np. Oferia.pl), gdzie można znaleźć ogłoszenia małych przedsiębiorców zlecających napisanie drobnej aplikacji, skryptu, strony internetowej  itp. Wielu kandydatów uczestniczących w rekrutacji do STX Next, wspomina również, że pierwsze zlecenia pozyskiwali od członków najbliższej rodziny czy też od znajomych.


Daj się znaleźć rekruterowi!

Jeśli masz już wiedzę i pierwsze doświadczenia w programowaniu, czas powiedzieć o tym światu. Przy aktywnych poszukiwaniach pracy, warto napisać dobre (czyli wyczerpujące) CV.  Powinno z niego jasno wynikać, w jakich technologiach kandydat do tej pory pracował i jak do tej pory zdobywał doświadczenie. W rozpatrzeniu kandydatury z pewnością pomoże zamieszczenie w CV linku do portfolio czy też repozytorium. To, o czym warto pamiętać, to, że wysłanie CV nic nie kosztuje – warto próbować i wysyłać swój życiorys, nawet odpowiadając na takie oferty pracy, gdzie nie spełnia się wszystkich wymagań.

Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy, warto również uzupełnić profile na portalach networkingowych dla profesjonalistów (jak Linkedin czy Goldenline). W tych miejscach można znaleźć aktualne oferty pracy, a z drugiej strony jest się widocznym dla rekruterów, którzy wyszukują kandydatów do swoich projektów rekrutacyjnych. Im bardziej szczegółowo wypełniony profil, tym wyżej profil kandydata pokazuje się w wyszukiwaniach head hunterów. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu i wzbogacić swój profil o takie informacje jak: historia zatrudnienia (nazwa pracodawcy, stanowisko, zakres obowiązków), umiejętności (nazwy znanych technologii, języków programowania, baz danych, frameworków, bibliotek i innych), znajomość języków obcych itp.

Jak widać powyżej, jest wiele czynników, które mogą pomóc w znalezieniu pierwszej pracy. Każdy z powyższych punktów zakłada mniejszy lub większy wysiłek ze strony początkującego programisty, choć oczywiście czasem przydaje się łut szczęścia. Dlatego każdemu czytelnikowi tego tekstu życzę zarówno uporu i determinacji, ale też farta, który pomoże nadrobić początkowe niedostatki wiedzy. Powodzenia!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Rekrutacja

STX-owy przegląd roku 2020

2020… Cóż to był za rok! Chapeau bas dla tego, kto planując go chwilę wcześniej, był w stanie przewidzieć jego dynamikę i to, co będzie się w nim działo. A jeszcze większe uznanie dla tych, którym – mimo że czasem dość mocno pod wiatr – swoje plany udało się zrealizować. Zapraszamy na tradycyjne, coroczne podsumowanie […]

Rekrutacja zdalna – 6 praktycznych rad

Rekrutacja zdalna to spore wyzwanie, zarówno dla rekruterów, jak i dla kandydatów. Za nami już kilka miesięcy rozmów online, dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami sześcioma radami, które mogą wpłynąć na sukces rekrutacji, niezależnie od stanowiska, o które się ubiegacie. 1. Sprawdź sprzęt Przed rozmową upewnij się, że Twój sprzęt jest przygotowany na dłuższe spotkanie. […]

Nowa zakładka karierowa: kompletny przewodnik

Zapewne zauważyliście, że coś na naszej stronie się zmieniło. Zmienił się adres url, wygląd, kolory i pojawiły się zupełnie nowe zakładki. Odnowiona, bardziej uporządkowana i rozbudowana zakładka Kariera STX Next ukazała się równo 2 miesiące temu. Jak przy każdym releasie, nie obyło się bez drobnych poprawek i jeszcze drobniejszych literówek. Przez ostatni miesiąc już na […]

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?