8 powodów, dla których warto zajrzeć do Culture Booka STX Next

6 min read

HR
None

Ma prawie 30 stron, a do jego współtworzenia zaprosiliśmy kilkanaście osób - między innymi developerów, testerów, asystentkę, specjalistę od Inbound Marketingu. Mówi o nas: o tym, jacy jesteśmy w pracy, o naszych wartościach, marzeniach i planach. Zwięźle podsumowuje to, co dla nas najważniejsze – zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Culture Book STX Next ujrzał właśnie światło dzienne. Dlaczego warto do niego zajrzeć? 

To był początek 2018 roku. Po raz pierwszy w historii STX Next na warsztaty strategiczne do jednego z hoteli pod Poznaniem zjechał się cały team rekruterski oraz managerski. Ponad 15 osób przez dwa dni rozmawiało przy jednym stole o tym, co dla nas ważne: planach, sukcesach, porażkach, ale także o przekonaniach, ideach i wartościach - zarówno naszych, jak i reprezentowanych przez nas osób.

Efektem dwudniowego spotkania było między innymi przyjrzenie się naszym wspólnym wartościom. Czy coś, co łączy osoby w Pile tak samo mocno działa we Wrocławiu czy Poznaniu? Okazało się, że zdecydowanie tak!

- Jeszcze przed przyjazdem na warsztaty długo myślałam o tym, z jakimi rezultatami wyjdziemy i czy coś, co wypracujemy, będzie spójne dla wszystkich. W końcu każdy z nas reprezentuje grupę osób ze swojego miasta. Każdy przyjechał z tematami istotnymi dla niego. Czy coś, co jest istotne dla osoby z Gdańska jest tak samo istotne dla osoby z Poznania czy Łodzi? Warsztat pokazał, że tak i, nie ukrywam, poczułam ulgę – wspomina jedna z uczestniczek warsztatów.

W ten oto sposób, dzięki pracy wszystkich zaangażowanych osób, na liście wartości STX Next znalazły się: Software Craftsmanship, Team Power, Transparency, Win-Win oraz Continuous Improvement.

Nie pozostało nic innego, jak przedstawić temat szerzej w poszczególnych oddziałach.

Ready, steady, go!

Okazja nadarzyła się całkiem niebawem. Komunikacji służyć miały coroczne spotkania związane z prezentacją strategii firmy, tym razem prowadzone przez Łukasza Koczwarę, pełniącego rolę Service Delivery Directora.

W agendzie znalazło się sporo tematów takich jak nowe technologie, strategia na rok 2018 oraz – oczywiście - wartości. A kiedy te ostatnie zostały zaprezentowane, pojawiło się poczucie dobrze wykonanego zadania.

– Zakomunikowane wartości? Przecież to kwestie, które od dłuższego czasu krążą w firmie – podsumował jeden ze słuchaczy.

Lepszego feedbacku usłyszeć nie mogliśmy. Wiedzieliśmy też, że pierwszy krok został wykonany. A skoro powiedzieliśmy już „a”, przyszedł czas na powiedzenie „b”.

Przez dłuższą chwilę zastanawialiśmy się, jak podejść do tego tematu. W jaki sposób zakomunikować wartości szerzej, tak by dotrzeć z nimi do osób potencjalnie zainteresowanych?

Dla kogo ten temat byłby szczególnie istotny? Dla współpracowników? Naszych partnerów biznesowych? Klientów? Osób wybierających się na rozmowę do STX Next? Tak naprawdę - dla wszystkich po trochę. Czy jesteśmy w stanie przygotować publikację, która pokryje potrzeby tak szerokiego grona osób? 

culture_book2.png

Odpowiedź na to pytanie przyniosło jedno ze spotkań zespołu rekrutacyjno employer-brandingowego.

Sam pomysł zrodził się podczas jednej z dyskusji: przygotujmy Culture Booka - dokument, który z jednej strony podsumuje to, co dzieje się w firmie, z drugiej – przybliży firmę osobom potencjalnie zainteresowanym.

Prace nad zebraniem materiałów trwały kilkanaście tygodni. Spojrzenie na ponad 13-letnią historię i wyciągnięcie tego co najciekawsze wymagało dużego nakładu pracy - jak chociażby przekopania się przez tysiące zdjęć, porozmawiania z dziesiątkami osób. Wybraliśmy to, co najbardziej istotne. Gdyby chcieć napisać o wszystkim, nasza publikacja mogłaby nie mieć końca.

Przejdźmy zatem do meritum. Dlaczego warto zajrzeć do naszego Culture Booka?  

1. Podsumowuje ponad 13 lat działalności STX Next

Powiedzmy to sobie szczerze - STX Next ma za sobą dość długą i ciekawą historię. Ostatnie 13 lat to nieustanny rozwój – firmy, ale i ludzi współpracujących z nią. Zmieniała się nazwa, pojawiały się nowe role, otwieraliśmy nowe oddziały, zrealizowaliśmy ponad 200 projektów. Nasza publikacja – w zwięzłej i ciekawej formie - podsumowuje to, co działo się w tym czasie.

2. Mówi o tym, co dla nas ważne

Zależało nam, by stworzyć dokument, który pokaże wszystkim to, co dla nas istotne – zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Z jednej strony skupiliśmy się na zaprezentowaniu eventów, z drugiej – pokazaniu nas na co dzień, także z tej mniej formalnej strony. My po prostu tacy jesteśmy. Udowadniamy, że pracując zupełnie na luzie, też można dostarczać projekty wysokiej jakości.

3. Pokazuje STX Next od środka

culture_book_1.png

Pomysł na pokazanie tego, jak firma wygląda od wewnątrz wyszedł właściwie… od Was. To właśnie Wy, uczestnicząc w różnych eventach, szkoleniach czy rozmawiając z nami na targach pracy pytaliście o nasze zasady, wartości, kulturę pracy i biura.

Na taką potrzebę trzeba było po prostu odpowiedzieć!

4. Tworzony jest przez nas

Culture Book stworzony został przez współpracowników STX-a. Do samego końca był żyjącym dokumentem, do którego wiele osób dokładało „swoje trzy grosze”. Chcieliśmy pokazać w nim nasze wartości, ale też poczuć dumę z osób, z którymi współpracujemy.

Nie bez powodu motywem przewodnim Culture Booka jest motyw superbohatera.

Nie bez powodu Kasia, nasza graficzka, mając dziesiątą wersję u siebie, słyszała od nas: dobry kierunek, ale dodajmy jeszcze takie zdjęcie! Bez niego ta publikacja nie istnieje!

O ilości rund feedbackowych nie będziemy wspominać. Napiszemy po prostu tyle, że zależało nam na stworzeniu czegoś, co będzie mocno STX-owe. I wiemy, że zdecydowanie jest!

5. Mówi o tym, jak wygląda współpraca z nami

Nie opowiadamy bajek. Nasz Culture Book pokazuje różne aspekty współpracy z STX Next – dostarczanie projektów, ale i zaangażowanie w eventy – te wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

O współpracy zdecydowało się opowiedzieć 13 osób, z każdego z naszych miast, pełniących w firmie różne role - projektowe, jak i pozaprojektowe. Co ich łączy? Przede wszystkim zaangażowanie i pasja. Ale także ogromne poczucie humoru, o czym możecie przekonać się, czytając i przeglądając naszą publikację.

6. Informuje o naszych wartościach

culture_book3.png

Pisząc o STX Next, nie sposób pominąć bardzo istotny dla nas temat - nasze wartości.

Zrobiliśmy wszystko, aby pokazać Wam, w jaki sposób je rozumiemy. Zależało nam na tym, by pokazać je także w praktyce za pomocą niezliczonej ilości akcji, w które się angażujemy.

Tworzymy dobrej jakości kod, mamy zaimplementowane dobre praktyki programistyczne, bo wierzymy mocno w manifest Software Craftsmanship. Działamy w zespołach, Team Power towarzyszy nam od dawna. Jak rozumiemy pozostałe nasze wartości? Dowiecie się o tym z naszej publikacji!

7. Przybliża to, co mamy w naszym DNA

Jeśliby chcieć jednym zdaniem przybliżyć to, co siedzi w naszym DNA, odpowiedź będzie jedna: dzielenie się wiedzą.

W trakcie 13 lat uczestniczyliśmy w wielu konferencjach, zorganizowaliśmy dziesiątki szkoleń – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

I nie planujemy na tym poprzestać! Nasz Culture Book relacjonuje wiele z nich, czasem całkiem z przymrużeniem oka. Bo szkolić też można profesjonalnie, nie zapominając o dawce humoru!

8. Mówi o naszej kulturze organizacyjnej

Nikt tak dobrze nie przedstawi klimatu firmy jak jej współpracownicy.

– Przyszłam na warsztaty i postanowiłam zostać – mówi jedna z osób współtworzących naszego Culture Booka. – Panuje tu luźna i przyjacielska atmosfera, choć umiemy się organizować – dodaje inna.

 

Co mówią pozostali? Zobaczcie sami!
Icon Pobierz nasz Culture Book! (4.6 MB)

 

 

Author

Joanna Trubisz

Head of Recruitment & Employer Branding

More articles about HR