Frontend Girls w Łodzi | Dziewczyny rządzą

5 min read

HR
None

Choć miejsc w IT ciągle przybywa i kolejne firmy decydują się na otwarcie nowych stanowisk, jedna kwestia od dłuższego czasu nie ulega zmianie: dziewczyn w IT jest jak na lekarstwo. A jeśli już się pojawiają, stosunkowo rzadko zajmują role developerskie. A gdyby tak... spróbować to zmienić? W Łodzi, z myślą właśnie o płci pięknej, zorganizowaliśmy warsztaty Frontend Girls. Zobaczcie, co działo się tego dnia w naszym biurze!

Łódź, piękna wiosenna sobota. Wprawdzie nie wybiła jeszcze 9.00, a na korytarzu robi się jakoś bardziej gwarno niż zazwyczaj. Jedna dziewczyna, druga, piąta - co by nie mówić, w STX-ie - jak i ogólnie na rynku IT - ta proporcja na co dzień wygląda nieco inaczej...

No tak - po chwili wszystko jest jasne - lada moment rozpoczynamy warsztaty Front End Girls. Ich prowadzący - Bartek Kazuła oraz Przemek Lewandowski już nie mogą doczekać się inauguracji.

Uczestniczki? Z różnym doświadczeniem, na pewno jednak nie tym programistycznym. Łączy je jednak jedno: wszystkie chcą zobaczyć, jak wygląda praca programisty lub… przez jeden dzień poczuć się jak programista. Kto wie, może dla części z nich będzie to dłuższa przygoda, która swój początek będzie miała właśnie w STX Next?

Inna perspektywa

Jeszcze przed rozpoczęciem warsztatów udaje nam się zamienić kilka słów z jego uczestniczkami. Co sprowadza je na warsztaty? Jaka jest ich motywacja związana ze spędzeniem bądź co bądź wolnej, słonecznej soboty w łódzkim biurze? Czego chcą się nauczyć i z jakimi potrzebami pojawiły się w naszym biurze przy ul. Targowej?

Frontend1.jpg

- Z samym rynkiem IT jestem związana już ponad 7 lat - rozpoczyna swoją opowieść Magda Przybysz-Zawada, jedna z uczestniczek.

- Jestem jednak z nim związana od… nieco innej strony - uśmiecha się szeroko. - Pracuję jako rekruter IT, przez te wszystkie lata miałam okazję obserwować, jak szybko rozwija się rynek osób specjalizujących się w programowaniu czy testowaniu, dlatego też skusiłam się dzisiaj na to, by zobaczyć, jak to jest być programistką, chociaż przez chwilę - dodaje.

Ten, kto w Łodzi spędził choć kilka miesięcy, ten wie, że kto jak kto, ale Magda rynek IT zna bardzo dobrze. Bo choć w STX-ie występuje tym razem w roli gościa, jeszcze nie tak dawno temu to właśnie ona odpowiadała za procesy rekrutacyjne związane z łódzkim oddziałem firmy. I choć na co dzień, wspólnie z naszym teamem technicznym, weryfikowała wiedzę potencjalnych współpracowników, samo pisanie kodu nieco ją… zaskoczyło.

- Rozmawiać z osobą, która zajmuje się frontendem - na przykład podczas rozmowy rekrutacyjnej - a działać samemu, to… nieco odległe od siebie tematy, o czym miałam okazję się dziś przekonać. Cieszę się, że przyszłam na warsztaty, ponieważ zobaczyłam, jak to wygląda od tej drugiej, nieznanej mi dotąd strony - uzupełnia Magda.

Podczas całodniowego warsztatu zorganizowanego w łódzkiej siedzibie STX Next uczestniczki poznawały podstawy Javascript, HTML-a oraz CSS-a. Spotkanie miało typowo warsztatową formę, ze sporą ilością pytań, podejmowanych dyskusji oraz zadań do wykonania.

Czerwony dywan

- Co było dla mnie największym zaskoczeniem? Chyba fakt, jak wiele cierpliwości i skupienia się na detalach wymaga ta profesja. Mimo że perspektywa bycia developerem jest kusząca, po warsztatach wiem, że to chyba jednak nie dla mnie - uzupełnia była rekruterka. - Dodam jeszcze tylko jedno: osobiście rozłożę czerwony dywan wszystkim tym, którzy się frontendem zajmują - podsumowuje szczerze Magda.

- Jeśli mogę coś dodać ze swojej strony, u mnie jest wręcz przeciwnie! Osobiście wychodzę z przeświadczeniem, że obszar front-endu to coś, czym muszę zainteresować się bardziej. Kto wie, może to moje nie ostatnie spotkanie z STX-em? - dopowiedziała inna z uczestniczek.

Czemu nie? Czekamy z niecierpliwością!

Rynek IT czeka

Frontend2.jpg

Celem warsztatów, poza walorem integracji i zaprezentowania firmy, było pokazanie, że rynek IT naprawdę stoi otworem i czasem kilka drobnych kroków może spowodować, że ktoś zdecyduje się właśnie na ścieżkę developerską.

Skąd zaś sam pomysł na ich organizację? - Pewnego dnia, podczas poprawek do projektu, doszedłem do wniosku, że nie widzę różnicy pomiędzy dwoma odcieniami tego samego koloru - uśmiecha się Bartek Kazuła, jeden z prowadzących.

Po czym po chwili dodaje: - Wtedy też, przyznam, nieco w nerwach, powiedziałem, że na pewno na tym lepiej znałaby się kobieta. Po chwili refleksji uświadomiłem sobie, że… choć grono znajomych, także tych pracujących w IT, mam szerokie, to tak naprawdę nie znam lub nie kojarzę kobiet, które zajmują się front-endem, więc… postanowiłem to zmienić - uzupełnia.

Dziewczyny rządzą

Choć zainteresowanie warsztatami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania (w sumie zapisały się na nie aż 42 osoby), udział w warsztatach - głównie ze względu na chęć zachowania ich wysokiej jakości i zagwarantowanie komfortu dla uczestniczek - możliwy był dla 10 osób.

- Udało nam się przedstawić to, co zaplanowaliśmy. Zainteresowanie tematem było naprawdę duże. Dziewczyny były bardzo zaangażowane, zadawały wiele dodatkowych pytań, co utwierdziło nas w przekonaniu, że organizacja eventu była bardzo dobrym pomysłem - opowiada dalej Bartek.

Mimo że dzień wymagał naprawdę dużego wysiłku intelektualnego, uśmiechy na twarzach czestników nie schodziły do końca dnia.

- Jak oceniam przebieg warsztatów? Bardzo pozytywnie - zarówno organizacyjnie, jak i merytorycznie. Nie dość, że czułam się bardzo zaopiekowana przez osoby prowadzące, to jeszcze załapałam się na pyszną kawę i pizzę - podsumowała jedna z uczestniczek.

Wypełnienie luki

Czy organizacja tego typu spotkań jest długoterminowym planem?

- Jedyne, co mogę powiedzieć na ten moment, to to, że nasze plany są bardzo rozległe i nie zamykają w samym prowadzeniu tego typu warsztatów. W samej Łodzi zdecydowanie brakuje tego typu inicjatyw, dlatego też postaramy się tę lukę wypełnić - dodał Bartek.

Trzymamy za słowo!
 
 

Author

Joanna Trubisz

Head of Recruitment & Employer Branding

More articles about HR