Nowe technologie w STX Next | Koncertowskaz

Na początku był pomysł. Następnie – chwila przerwy między projektami i błysk w oku, by ideę urzeczywistnić. Nasi STX-owi spece – czarodziej od Machine Learningu, rzeźbiarz od React Native, mechanik od Django, spec od testów oraz Product Owner, który słynie z tego, że niemożliwe załatwia na jutro, stworzyli Koncertowskaz. Aplikację, która – bazując na preferencjach muzycznych – informuje o zbliżających się koncertach. Nauka nowych technologii poprzez praktykę? A jakże! Apetyt na więcej? Zdecydowanie tak!

Wyobraź sobie sytuację, w której orientujesz się, że koncert Twojego ulubionego wokalisty przeszedł Ci właśnie koło nosa… Albo moment, w którym zauważyłeś, że dawno kupiony bilet na imprezę właśnie stracił swoją ważność, bo choć od dłuższego czasu skrzętnie przechowywany był w szufladzie i czekał na swój moment, ten jakoś umknął.

Brzmi znajomo? Pewnie, że tak – niemal każdy prędzej czy później spotka się z tego typu sytuacją. A gdyby tak o zbliżających się imprezach w Twojej okolicy – dopasowanych do Twojego gustu muzycznego – informowała Ciebie aplikacja?


Dobry moment

Prace nad aplikacją Koncertowskaz

W gdańskim oddziale STX Next kończymy właśnie prace nad Koncertowskazem, aplikacją, którą z czystym sercem polecamy każdemu, kto z muzycznymi wydarzeniami w okolicy po prostu lubi być na bieżąco.

Historia powstania jest dość ciekawa.

– Pomysł na aplikację? Chyba w dużej mierze chęć podevelopowania poza projektem, wykorzystując chwilę przerwy pomiędzy projektami, ale też potrzeba zgłębienia nowych technologii – rozpoczyna swoją opowieść Bartek Babiński, na co dzień Product Owner w naszym gdańskim oddziale.

– Kiedy zakończyliśmy tworzenie MVP dla jednego z klientów, okazało się, że przed nami kilka tygodni przerwy przed nowym projektem. Od jakiegoś czasu myśleliśmy o tym, by stworzyć coś własnego. Szkoda było tego momentu nie wykorzystać! – kontynuuje.


Poligon doświadczalny

Projekt od samego początku miał mocne poparcie szefa gdańskiego oddziału, Wojtka Lichoty, co zespołowi dodało dodatkowych skrzydeł i motywacji do działania.

–  Wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć prawdziwy poligon doświadczalny dla tych trendów i rozwiązań technicznych, na które w komercyjnych projektach nie zawsze jest czas, faktyczne uzasadnienie biznesowe lub zgoda klienta – opowiada Bartek.

– Nie chodziło o to, żeby całość była zbudowana w oparciu o bleeding-edge technologies, jako swojego rodzaju widzi-mi-się. Chcieliśmy wykorzystać “nowe zabawki”, ucząc się tym samym nowych technologii – tak, by później sprawnie wykorzystać je w projekcie komercyjnym – uzupełnia Bartek.

Początkowo nie było wcale przesądzone, że efektem prac będzie aplikacja eventowa. Sam pomysł, z założenia, miał być czymś, co będzie wciągać osoby zaangażowane w development i która rozwiąże realny problem.

– Chcieliśmy, aby to było coś, co nas wszystkich kręci, a na dodatek – jesteśmy w stanie to zaimplementować, a później też zmonetyzować. Bo w końcu każdy projekt w którymś momencie powinien zacząć na siebie zarabiać – mówi PO projektu.

– Po intensywnej burzy mózgów pomysłów było wiele, ale drogą szybkiej dedukcji i zgrubnej analizy doszliśmy do wniosku, że będzie to właśnie Koncertowskaz, a więc apka, która po zbadaniu gustu muzycznego użytkownika będzie rekomendować mu koncerty, które mogą go zainteresować – uzupełnia Bartek.

Choć samo wypuszczenie pierwszej wersji aplikacji planowane jest w najbliższych tygodniach, cały zespół ma świadomość, że jej debiut to tylko początek, a pomysłów na funkcjonalności jest naprawdę dużo. – Inne funkcjonalności? Można długo wymieniać, bo pomysłów nie brakuje – uśmiecha się Bartek. – Z czasem aplikacja ma przypominać o wybranych koncertach, dodawać je do kalendarza i jeszcze kilka innych sexy-ficzerów, które wiszą w backlogu – uzupełnia.


Dwa tygodnie

Aplikacja Koncertowskaz w Google Play Store

Ile czasu poświęcone zostało na przygotowanie pierwszej wersji aplikacji? – Początkowo wydawało się, że będą to 2 tygodnie, ostatecznie stanęło na pięciu. Patrząc na to teraz, wiem, że realne byłoby zamknięcie się w 4 tygodniach – ten ostatni poświęciliśmy na odpicowanie aplikacji i dołożenie kilku ficzerów – mówi Bartek.

Co było kluczem do tak szybkiego przygotowania i wypuszczenia aplikacji? – Na pewno wiedza, ale i to, że byliśmy już zgranym zespołem. Co by nie mówić, ten projekt jeszcze bardziej nas scementował – dodaje Bartek. – Co tu dużo mówić, z takim zespołem (Machine Learning – Jurek KowalskiPython – Damian BrzoskowskiFront-end: Adam Sajko oraz Testy – Dorian Kominek – przyp. red.) można osiągnąć naprawdę wiele! – kończy Product Owner projektu.

Funkcjonalności funkcjonalnościami, warto jednak spojrzeć na stack technologiczny wykorzystany przy okazji powstawania apki, idealnie wpisujący się w temat nowych technologii w STX Next.


Machine Learning? React Native? Oj tak!

– Stack technologiczny? Zdecydowanie dość szeroki. Wykorzystaliśmy stosunkowo nowe technologie, które coraz bardziej zdobywają nie tylko polski rynek: Machine Learning oraz React Native, uzupełnione Pythonem/Django oraz parę fajnych zabawek, takich jak sentry.io – do monitorowania bugów, flow – do statycznego typowania danych, comet.ml do badania skuteczności naszego modelu czy Sonarqube do statycznej analizy kodu. Mamy ambicję, żeby część logiki wystawić jako serverless, ale zobaczymy jak będzie z wydajnością obecnej architektury. Efekty naszych prac będzie można zobaczyć już niebawem – uzupełnia Bartek.

Nie możemy się już doczekać!

Przeczytaj również

Najciekawsze w Pozostałe

Odkryj Moc Spotkań Town Hall

Town Hall w firmie, czyli strategia na zespołową synergię Spotkanie Town Hall to platforma komunikacyjna, gdzie zarząd i dyrektorzy spotykają się z resztą organizacji ze wszystkich działów i szczebli, by w otwartym dialogu przedstawić osiągnięcia firmy, jej bieżące projekty i przyszłe kierunki rozwoju. To niezastąpiona okazja, by każdy mógł poczuć się częścią większego przedsięwzięcia i […]

Nauka DevOps – jak zacząć?

Nauka DevOps od podstaw nie jest łatwa. Nie bez przyczyny jednymi z najczęściej pojawiających się wyników w wyszukiwarce po wpisaniu hasła “devops” są: devops who know what czy devops where to start. Sprawdziliśmy to. Wychodzimy więc naprzeciw potrzebom tym, którzy szukają odpowiedzi na te i podobne pytania. Poniżej znajdziesz serię wyselekcjonowanych i praktycznych źródeł wiedzy, […]

Roślinny Tinder w React Native – mariaż dwóch pasji

Programowanie w React Native to sposób, by wynieść swoje pasje typowo offline do zupełnie nowego poziomu. Nasz Hrad of React Native jest twórcą popularnej aplikacji do wymiany roślin, Plantswapp.

Czytaj więcej

Kontakt

Masz pytania?