Rozmowa techniczna: działające rozwiązanie to nie wszystko

3 min read

HR
None

W przypadku rekrutacji na stanowiska związane z programowaniem, nieodłącznym elementem procesu jest weryfikacja umiejętności kandydata. Tak zwana “część techniczna” rekrutacji ma za zadanie zweryfikowanie, czy kandydat będzie potrafił wykonywać zadania związane z danym stanowiskiem, czy też nie. Naturalnie, w pierwszej kolejności nasuwa się skojarzenie, że ta część rekrutacji służy wyłącznie weryfikacji wiedzy i umiejętności. Doświadczeni rekruterzy zwracają również uwagę na inne aspekty radzenia sobie z zadaniami. Jakie dokładnie?

Umiejętności

Pracodawcy sprawdzają umiejętności kandydatów na różne sposoby,  z wykorzystaniem testów papier-ołówek, zadań do przygotowania w domu lub bezpośrednio przy rekruterze, poprzez zadane ustnie pytania problemowe itp.

W STX Next największą część spotkania technicznego zajmują zadania praktyczne, wykonywane przez kandydata bezpośrednio przy komputerze.

Zadania posiadają różny stopień trudności, dotyczą odmiennych obszarów, tak by kandydat miał szansę zmierzyć się z problemami, które potencjalnie mogą wystąpić w czasie codziennej pracy.

Oczywiście, najprostszym kryterium oceny jest samo wykonanie zadania, czyli czy kandydatowi udało się rozwiązać dany problem. Mamy więc kryterium skuteczności. Ważne jest również to, w jakim czasie udało się zakończyć zadanie, ponieważ świadczy to również o pewnej biegłości. Nie bez znaczenia jest również umiejętność pisania czystego kodu, który jest czytelny, odpowiednio sformatowany, lapidarny, a także posiada niezakłóconą logikę.

Gdy nie potrafię rozwiązać zadania…

Cóż, zdarza się nawet najlepszym - może zdarzyć się, że trafimy na zadanie czy problem, z którym nie mieliśmy okazji się do tej pory zetknąć lub - po prostu - nie pamiętamy sposobu rozwiązania. Przed wypowiedzeniem słów “nie wiem”, zawsze warto spróbować rozwiązać zadanie. Tym sposobem można zaprezentować choćby styl myślenia, swoje indywidualne podejście do radzenia sobie z problemami. Pomysłowość, próbowanie różnych metod czy też proponowanie nieszablonowych rozwiązań z pewnością będą docenione.

Z kolei jeśli wena nie dopisuje, warto posiłkować się wyszukiwaniem w Google (oczywiście, jeśli rekruterzy na to zezwolą). Jeżeli rekruterzy mają podgląd Twojego pulpitu, mogą zwrócić uwagę na to jak i gdzie wyszukujesz podpowiedzi, w jaki sposób selekcjonujesz odpowiedzi, a także w jaki sposób je implementujesz.

Rozwiązanie nie działa - co dalej?

Niezależnie od tego, czy w całości samodzielnie wykonujesz zadanie, czy też posiłkujesz się rozwiązaniami zaczerpniętymi z sieci, czasem może coś zwyczajnie nie zadziałać. Dochodzimy tym samym do kolejnego obszaru, który poddawany jest ocenie w trakcie rekrutacji, a mianowicie: zdolność odnajdywania własnych błędów i czytanie kodu ze zrozumieniem. Umiejętność ta jest ważna w codziennej pracy programisty, dlatego też w czasie rekrutacji w STX Next staramy się zgłębić również ten obszar. Dlatego też w czasie wykonywania zadań kandydaci mogą usłyszeć pytanie “jak działa, to co właśnie napisałeś/aś?” lub “co wydarzy się, gdy zmienimy X na Y?”

Jak widać, rekruterzy zwracają uwagę na wiele aspektów wykonywania zadań rekrutacyjnych. Może się wydawać, że ocenianych obszarów jest wiele, natomiast mają one różne znaczenie w poszczególnych organizacjach czy nawet u różnych rekruterów pracujących w tej samej firmie. Z pewnością w czasie rekrutacji będzie pomocne opanowanie, skupienie i optymistyczne nastawienie. Cokolwiek by się nie działo, warto próbować podejść do każdego zadania, zanim złożymy broń i powiemy “nie wiem” i w domyśle “nawet nie chcę próbować.’

Biorąc pod uwagę wszelkie aspekty rozmowy, pamiętaj, że wola walki i determinacja również są w cenie!

Author

Agnieszka Słodkowska

Recruitment & Employer Branding Specialist

More articles about HR