Tym razem nie wyszło i co dalej?

5 min read

HR
None

Tym razem nie wyszło i co dalej?

Zainteresowało Cię ogłoszenie, które znalazłeś na stronie STX’a, a może natrafiłeś na nie na FB lub LinkedIn. Możliwe też, że spotkałeś nas na jakimś wydarzeniu (Targach pracy, warsztatach itp.). Być może zaczepił Cię nawet rekruter, albo usłyszałeś o nas od swojego znajomego/ej. Tak czy siak, już wiesz - chcesz podjąć wyzwanie. Aplikujesz do STXNext. Wysyłasz CV. Możliwe, że jesteś wśród tych szczęśliwców, którzy od razu dostali zaproszenie na spotkanie… a co jeśli nie?

Osoba odpowiedzialna za rekrutację odpowie na twoje zgłoszenie i poda powód, dla którego takiego zaproszenia nie otrzymałeś. Najczęściej powodem będzie brak doświadczenia. I tu nie ma co się obrażać. Zapytasz - ale przecież napisali, że szukają Juniorów? Tu trzeba zrozumieć, że w każdej firmie Junior oznacza co innego. W STX’ie dynamika pracy z klientem wymaga dużej biegłości w programowaniu. Raz, że jesteśmy softwarehous’em, a to oznacza, że rozwijamy produkty naszych klientów, a klient zwraca się do nas bo chce pracować z profesjonalistami. Dwa, że pracujemy w SCRUM’ie, co między innymi niesie ze sobą to, że jest bliski kontakt z klientem. Ma on wgląd i jest zaangażowany w naszą codzienną pracę. Dlatego u nas Junior to osoba, która posiada już komercyjne doświadczenie i bierze pełną odpowiedzialność za zadania, które zobowiązała się wykonać. Oczywiście może liczyć na wsparcie osób doświadczonych, bo wiadomo musi się jeszcze wiele nauczyć, ale niezbędny jest już znaczny poziom samodzielności. Co możesz zrobić w tej sytuacji?

Daj się poznać

Po pierwsze zachęcamy do udziału w naszych warsztatach HasPower. To dobre miejsce, żeby nie tylko nauczyć się czegoś praktycznego, ale też dać się poznać!

Po drugie nie rezygnuj i szukaj dalej. Poszukaj programów stażowych/praktyk. Nie wszystkie firmy mają takie programy, ale niektóre tak. Zerkaj też na ogłoszenia dla Juniorów, bo tak jak wspomniałam, Junior Juniorowi w różnych firmach nie równy!

Po trzecie, kształć się i praktykuj. Nauka wcale nie musi wiązać się z wydatkami - w internecie jest mnóstwo wiedzy za darmo - co więcej, na forach jest wiele życzliwych osób, które chętnie podzielą się wiedzą. Aby praktykować wcale nie trzeba pracować zawodowo. Obecnie organizowane są liczne bootcampy, hackatony, techshare’y i inne inicjatywy w których można uczestniczyć i część z nich też jest za darmo i są bardzo wartościowe.  

Po czwarte zaproś rekrutera do znajomych na LinkedIn - dzięki temu nie będziesz musiał śledzić zakładki kariera, bo jeśli pojawią się nowe możliwości zauważysz to przeglądając swojego wall’a.

Po piąte - dołącz do grup tematycznych na Facebook’u. To znakomite źródło wiedzy o ofertach, wydarzeniach itp. No i oczywiście pozostań z nami w kontakcie - daj znać, gdy zdobędziesz nowe doświadczenie - pomimo wielu posiadanych supermocy tego nie jesteśmy w stanie wiedzieć bez twojego wsparcia :)

Skorzystaj z informacji zwrotnej

Możliwe też, że masz już jakieś doświadczenie - np. właśnie wspomniane wyżej praktyki i odezwie się do Ciebie ktoś z działu rekrutacji, aby wstępnie zweryfikować Twoją wiedzę i znajomość języka angielskiego (nazywamy to screening call). I tu też są dwie opcje. Albo odpowiedź będzie pozytywna (za co trzymamy kciuki, no bo wiecie my najbardziej lubimy przekazywać dobre wiadomości). Albo negatywna. No i jeśli spełni się ten mniej optymistyczny scenariusz, warto wysłuchać z jakiego powodu. Może trzeba jeszcze podszlifować angielski? A jeśli nie poszło Ci w kwestiach technicznych, no to wiedzę tę trzeba po prostu uzupełnić i tu znowu sky is the limit - czerp wiedzę skąd tylko możesz. STX też dzieli się wiedzą np. na wspomnianych wcześniej HasPower’ach, czy też na naszym kanale na YT, gdzie zamieszczamy prezentacje przygotowane przez naszych pracowników.

Załóżmy, że odpowiedź była pozytywna. Spotkanie rekrutacyjne już za Tobą. Może masz poczucie, że nie poszło Ci najlepiej, a może myślisz, że nie poszło Ci tak źle… czekasz na odpowiedź. Odpowiedź przychodzi, ale niestety nie jest pozytywna. I co teraz? Czy ta sprawa już jest przegrana? Oczywiście, że nie.

Po spotkaniu z nami otrzymasz informację zwrotną. Poświęciłeś swój czas, i choć nie złożyliśmy Ci oferty, to chcemy żeby nie był to dla Ciebie zmarnowany czas i żebyś wyciągnął z tego coś wartościowego. Informacja zwrotna będzie mailowa, więc będziesz dokładnie wiedział, co poszło nie tak.

Z firmą, jak z drugą połówką

Na spotkaniu rekrutacyjnym sprawdzamy dwie kwestie - poza umiejętnościami technicznymi (co jest dość oczywiste:)) sprawdzamy też tzw. umiejętności miękkie. W ramach umiejętności miękkich zwrócimy uwagę nie tylko na umiejętność komunikacji, pracy w zespole itp., ale także postaramy się poznać Ciebie na tyle, aby wiedzieć, czy STX jest właściwym miejscem dla Ciebie.

Jeśli nie poszło Ci w kwestiach technicznych, to sprawa jest dość prosta - uzupełnij wiedzę, zdobądź nowe doświadczenie i nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował/a stawić czoło zadaniom rekrutacyjnym jeszcze raz. No a jeśli decyzja odmowna dotyczy części ‘miękkiej’, to warto się zastanowić, czy STX jest dla Ciebie właściwym miejscem. Rekruter dobrze zna zespoły i firmę, a z pracą jest jak z drugą połówką - trzeba do siebie pasować. I to, że nie pasuje się do jednej organizacji nie znaczy, że nie będzie się tą najwłaściwszą osobą dla jakiejś innej firmy. Po prostu trzeba znaleźć SWOJE miejsce. Coś, co sprawdza się dla jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się dla kogoś innego.

Podsumowując, ważne aby każda informacja zwrotna była kolejną cegiełką do budowania kariery i podnoszenia swojej wiedzy i kwalifikacji. Z czasem przekonasz się, że to właśnie komunikaty o tym, czego zabrakło, będą najwartościowsze dla twojego rozwoju. Dzięki informacji zwrotnej będziesz wiedział/a jaką wiedzę czy praktykę musisz nabyć, aby stać się ekspertem w tym co robisz. Co więcej, warto dobrze poznać firmę, do której się aplikuje, aby  bardziej świadomie wybierać miejsce i ludzi z którymi, jakby nie patrzeć, spędza się jedną trzecią swojego dnia.

Author

Marta Rogowska

Recruitment & Employer Branding Specialist

More articles about HR